Opublikowany przez: Familiepl 2022-09-06 10:02:40
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Sandy Millar on Unsplash
Pójście do przedszkola jest ogromną zmianą dla małego dziecka. Jeśli do tej pory było z mamą, babcią lub opiekunką w domu, spędzenie całego dnia z nieznajomą panią i dziećmi, jest dla niego szokiem. Nieco łatwiej mają maluszki, które chodziły poprzednio do żłobka – dla nich będzie to zmiana placówki, dzieci i wychowawcy. Nie zapominajmy jednak, że jest to również zmiana rytmu dnia i przyzwyczajeń – czyli, nie boimy się użyć tego stwierdzenia – rewolucja!
Jeśli maluch został przyjęty do przedszkola, warto o tym z nim porozmawiać nieco wcześniej, niż tuż przed planowaną adaptacją. Opowiadaj, co wspaniałego dziecko będzie robiło w przedszkolu, jaki będą zabawy i atrakcje, a także, jacy wspaniali koledzy. Możecie też wspólnie zrobić zakupy do przedszkola (dowiedz się wcześniej, co potrzeba). W adaptacji do przedszkola mogą też pomóc wizyty w jego okolicy, aby dziecko oswoiło się z budynkiem, terenem, a jeśli zapytacie, być może pozwolą Wam zajrzeć do środka.
Pamiętaj, że w przedszkolu zmieni się rytm dnia dziecka. Dlatego już kilka tygodni wcześniej warto zacząć np. wcześniej wstawać, jeśli będzie taka potrzeba. Dowiedz się również, jakie są pory posiłków i drzemek (jeśli są obowiązkowe) i postarajcie się wprowadzić podobne w domu. Wówczas adaptacja do przedszkola przebiegnie nieco łagodniej.
W wielu przedszkolach organizowane są tygodnie albo dni adaptacyjne. Koniecznie weźcie w nich udział. Dziecko, będąc na terenie placówki razem z rodzicami, poczuj się bezpieczniej i pewniej. Obejrzyjcie salę, wypróbujcie zabawki zobaczcie, jak funkcjonują toalety. Poznajcie tez kolegów, aby syn lub córka już pierwszego dnia mogła mieć znajomych towarzyszy zabawy.
Kilka pierwszych dni, a czasem tygodni, może być trudne. Każde dziecko jest inne, dlatego postaraj się dostosować zarówno komunikaty (miłe zabawy, sympatyczny kolega, który czeka, albo jesteś dzielny) do swojego dziecka i jego potrzeb. Pamiętaj o przytulaniu i zapewnieniu o której godzinie przyjdziesz po dziecko (w tym wieku proponujemy komunikaty typu – po drugim śniadanku, po obiedzie, od razu jak wstaniesz po drzemce).
Jeśli masz taką możliwość, warto przez pierwsze dni zostawiać malucha na kilka godzin mniej – czyli właśnie np. do obiadu, do drzemki. A potem stopniowo wydłużać czas pobytu w placówce.
Nie zakładaj, że coś może być nie tak, ale obserwuj dziecko i reaguje, jeśli zauważysz zmiany w jego zachowaniu. Wyjaśnij to z nauczycielkami i z dzieckiem. Poproś też, aby zwróciły większą uwagę na sprawy, które Cię niepokoją (np. dziecko wraca głodne albo zostało podrapane przez kolegę).
Jeśli potraktujemy przedszkole, jako kolejny, ciekawy etap w naszym domu, a adaptacja do przedszkola przebiegnie spokojnie, może to być cudowny czas w życiu dziecka, który będziecie wspominać z rozrzewnieniem.
CZYTAJ TEŻ >> Jak wypisać dziecko z religii? Wzór oświadczenia
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.